0 YÜKLENİYOR...

Dr. Erhan ERGiN Dr. Erhan ERGiN

Endosonografi Veya Endoultrason Ne Demek?

Anasayfa | Blog | Endosonografi Veya Endoultrason Ne Demek?

Endosonografi veya endoultrason aynı anlama gelmektedir. Endosonografi teknolojinin endoskopide açmış olduğu bir çığırdır aslında.
Endosonografi cihazının endoskopiden farkı şudur. Endoskopi cihazının ucuna bir ultrason probu yerleştirilmiştir.
Ultrason Probu Ne İşe Yarar?
endosonografiBu probun varlığı sindirim sistemi kanalındaki tümörlerin evrelendirilmesin de ve sindirim sistemine komşu olan, pankreas gibi ulaşılması zor tümörlerin görülmesinde kullanılan bir yöntemdir.
Endoskopi Ve Kolonoskopi Aynı Seansta Yapılabilir Mi?
Hastalarımızın sorduğu en sık sorulardan bir tanesi de aynı seansta hem gastroskopi hem de kolonoskopi olabilir miyim? Kesinlikle olabilir.
Hastanın konforunu arttırır. Gastroskopi ve kolonoskopi işlemlerinin her biri esnasında ayrı ayrı hazırlık yapıp gelmek ayrı ayrı uyutulmak yerine bir seansta uyutulup bütün işlemleri olup hasta o gün konforlu bir şekilde evine gidebilir.
Endosonografi Hangi Durumlarda Kullanılır?
Endosonografi sindirim kanalının herhangi bir yerinde gelişen tümörün evrelendirilmesinde kullanılır. 
Endoskopi Ve Kolonoskopi Hangi Sıklıkla Yapılmalıdır?
Gastroskopik ve kolonoskopik işlemler hastanın ihtiyacı olduğu sürece istenilen sıklıkta yapılabilir. Hiçbir sakıncası yoktur.
Uyutularak Endoskopi Nasıl Yapılır?
Uyutularak yapılan endoskopide hastanın damar yolundan verilen ilaçlarla hasta konforu arttırılır. Hasta uyutularak işleme ait nahoş olan duyguların hasta tarafından hissedilmemesi sağlanır.
Bu hem hasta için hem de hekim için konfordur. Hekim tanıyı koyarken zorlanmaz hastada da öğürtüler geğirtiler olmadan doğru tanıya doğru tedaviye gidilir.

Sınırlı Sorumluluk Beyanı

Web sitemizin içeriği, ziyaretçiyi bilgilendirmeye yönelik hazırlanmıştır. Sitede yer alan bilgiler, hiçbir zaman bir hekim tedavisinin ya da konsültasyonunun yerini alamaz. Bu kaynaktan yola çıkarak, ilaç tedavisine başlanması ya da mevcut tedavinin değiştirilmesi kesinlikte tavsiye edilmez. Web sitemizin içeriği, asla kişisel teşhis ya da tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilmemelidir. Sitede kanun içeriğine aykırı ilan ve reklam yapma kastı bulunmamaktadır.

Doktora Danışın

Lütfen sorunuzu gönderin, en kısa sürede size geri döneceğiz.

Herhangi bir sorunuz mu var?

10%
Drag View Close play