0 YÜKLENİYOR...

Dr. Erhan ERGiN Dr. Erhan ERGiN

Gastrit Hastalığı ve Tedavisi Manisa

Anasayfa | Blog | Gastrit Hastalığı ve Tedavisi Manisa

Gastrit Hastalığı ve Tedavisi

Gastrit nedir?

Midenizin mukozasını koruyucu bir mukus astarı vardır. Bu astar midenizi yiyecekleri sindiren güçlü mide asidinden korur. Bu koruyucu astara bir şey zarar verdiğinde veya zayıflattığında, mukoza iltihaplanarak gastrite neden olur. Helicobacter pylori (H. pylori) adı verilen bir bakteri türü, gastritin en yaygın bakteriyel nedenidir.

Manisa ‘da buluna kliniğimizde gastrit tedavisi ve vakaları incelendiğinde vardığımız bazı sonuçları ve sıkça sorulan soruları sizlere aktaralım.

Gastrit ve hazımsızlık arasındaki fark nedir?

Gastrit semptomları hazımsızlık semptomlarını taklit edebilir. Hazımsızlık, midede yiyecekleri sindirme güçlüğü ile ilişkili ağrı veya rahatsızlıktır. Alt kaburgalarınız arasında yanma hissi olabilir. Tıbbi terimi olan dispepsi ile anılan hazımsızlık duyabilirsiniz.

Gastrit ne kadar yaygındır?

Akut (ani) gastrit, her 1000 kişiden yaklaşık 8'ini etkiler. Kronik, uzun süreli gastrit daha az yaygındır. Yaklaşık 10.000 kişiden 2'sini etkiler.

Kim gastrit alabilir?

Gastrit geliştirme riskiniz yaşla birlikte artar. Yaşlı yetişkinlerde daha ince mide astarları, azalmış dolaşım ve mukozal onarım metabolizması daha yavaştır. Yaşlı yetişkinlerin ayrıca gastrite neden olabilen nonsteroid antiinflamatuar ilaçlar (NSAID'ler) gibi ilaçlar kullanma olasılığı daha yüksektir. Dünya nüfusunun yaklaşık üçte ikisi H. Pylori (çok hareketli ve üremesi yavaş bir bakteridir) ile enfektedir. Manisa’ da H. Pylori gastrit tedavisini etkileyen ve daha yaşlı yetişkinlerde ve düşük sosyoekonomik gruplarda daha çok bulunur. Gastrit tedavisini Manisa’ da bulunan kliniğimizde size uygun tedavi yöntemleri ve diyetlerle sağlayabilirsiniz.

Gastrit türleri nelerdir?

İki ana gastrit türü vardır:

Eroziv (reaktif): Eroziv gastrit, mide astarının hem iltihaplanmasına hem de aşınmasına (aşınmasına) neden olur. Bu durum reaktif gastrit olarak da bilinir. Nedenleri arasında alkol, sigara, NSAID'ler, kortikosteroidler, viral veya bakteriyel enfeksiyonlar ve hastalık veya yaralanmalardan kaynaklanan stres yer alır.

Aşındırıcı olmayan: Mide astarının erozyona uğramadan veya mide astarını tehlikeye atmadan iltihaplanması.

Gastrite ne sebep olur?

Gastrit, mide astarına (mukoza) zarar veren veya zayıflatan bir şey olduğunda ortaya çıkar. Aşağıdakiler de dahil olmak üzere farklı şeyler sorunu tetikleyebilir:

 • Alkol kullanımı: Kronik alkol kullanımı mide zarını tahriş edebilir ve aşındırabilir.
 • Otoimmün hastalık: Bazı insanlarda vücudun bağışıklık sistemi mide zarındaki sağlıklı hücrelere saldırır.
 • Bakteriyel enfeksiyon: H. pylori bakterileri, kronik gastrit ve peptik ülser hastalığının (mide ülseri) ana nedenidir. Bakteriler midenin koruyucu astarını bozar ve iltihaplanmaya neden olur.

Safra reflüsü: Karaciğer, yağlı yiyecekleri sindirmenize yardımcı olmak için safra yapar. “Reflü” geri akma anlamına gelir. Safra reflüsü, safra ince bağırsakta hareket etmek yerine mideye geri aktığında meydana gelir.

İlaçlar: Kronik ağrıyı yönetmek için nonsteroid antiinflamatuar ilaçların (NSAID'ler) veya kortikosteroidlerin sürekli kullanımı mide zarını tahriş edebilir.

Fiziksel stres: Ani, şiddetli bir hastalık veya yaralanma gastrite neden olabilir. Çoğu zaman gastrit, mideyi içermeyen bir travmadan sonra bile gelişir. Şiddetli yanıklar ve beyin yaralanmaları iki yaygın nedendir.

Gastritin belirtileri nelerdir?

Gastritli birçok insanda semptom görülmez. Semptomları olan insanlar genellikle onları hazımsızlıkla karıştırırlar. Gastritin diğer belirtileri şunlardır:

 • Siyah, katranlı sıvı.
 • Şişkinlik.
 • Mide bulantısı ve kusma.
 • Yemek sırasında veya sonrasında ekstra tokluk hissi.
 • İştah kaybı.
 • Mide ülseri.
 • Anlamsız kilo vermek.
 • Üst karın (göbek) ağrısı veya rahatsızlığı.
 • Kan kusmak.

Gastrit bulaşıcı mıdır?

Gastrit bulaşıcı değildir, ancak H. pylori bakterisi fekal-ağız yoluyla bulaşıcı olabilir. Gıdalara dokunmadan önce ellerin iyi yıkanması ve uygun sanitasyon (kanalizasyon ve su sistemleri) yayılmaya karşı ilk savunma hattıdır. Birçok insan, H. pylori bakterisi ile enfekte olduktan sonra gastrit geliştirebilir.

Gastrit nasıl tedavi edilir?

Gastrit tedavisi, nedene bağlı olarak değişir. Bazı ilaçlar bakterileri öldürürken diğerleri hazımsızlık tipi semptomları hafifletir. Sağlık hizmeti sağlayıcınız şunları önerebilir:

Antibiyotikler: Antibiyotikler bakteriyel enfeksiyonu tedavi edebilir. Birkaç hafta boyunca birden fazla türde antibiyotik almanız gerekebilir.

Antasitler: Kalsiyum karbonat ilaçları mide asidi maruziyetini azaltır. Enflamasyonu hafifletmeye yardımcı olabilirler.

Histamin (H2) blokerleri: Simetidin, ranitidin ve benzeri ilaçlar mide asidi üretimini azaltır.

Proton pompa inhibitörleri: Omeprazol ve esomeprazol gibi bu ilaçlar midenizin ürettiği asit miktarını azaltır. Proton pompa inhibitörleri ayrıca mide ülserlerini ve gastroözofageal reflü hastalığını (GERD) tedavi eder.

Gastritin komplikasyonları nelerdir?

Gastrit tedavi edilmezse aşağıdaki gibi ciddi sorunlara yol açabilir:

 

 • Anemi: H. pylori gastrit veya mide ülserlerine (midenizde yaralar) neden olabilir, bu kanayarak kırmızı kan sayınızı düşürür (anemi olarak adlandırılır).
 • Pernisiyöz anemi: Otoimmün gastrit, vücudunuzun B12 vitaminini nasıl emdiğini etkileyebilir. Sağlıklı kırmızı kan hücreleri yapmak için yeterli B12 almadığınızda pernisiyöz anemi riski altındasınız.
 • Peritonit: Gastrit mide ülserlerini kötüleştirebilir. Mide duvarını delip geçen ülserler mide içeriğini karın içine dökebilir. Bu yırtılma bakterileri yayabilir ve bakteriyel translokasyon veya peritonit adı verilen tehlikeli bir enfeksiyona neden olabilir. Ayrıca sepsis adı verilen yaygın bir iltihaplanmaya da yol açabilir. Sepsis ölümcül olabilir.
 • Mide kanseri: H. pylori ve otoimmün hastalığın neden olduğu gastrit, mide zarında büyümeye neden olabilir. Bu büyümeler mide kanseri riskinizi artırır.

 

 

 

 

 

 

Sınırlı Sorumluluk Beyanı

Web sitemizin içeriği, ziyaretçiyi bilgilendirmeye yönelik hazırlanmıştır. Sitede yer alan bilgiler, hiçbir zaman bir hekim tedavisinin ya da konsültasyonunun yerini alamaz. Bu kaynaktan yola çıkarak, ilaç tedavisine başlanması ya da mevcut tedavinin değiştirilmesi kesinlikte tavsiye edilmez. Web sitemizin içeriği, asla kişisel teşhis ya da tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilmemelidir. Sitede kanun içeriğine aykırı ilan ve reklam yapma kastı bulunmamaktadır.

Doktora Danışın

Lütfen sorunuzu gönderin, en kısa sürede size geri döneceğiz.

Herhangi bir sorunuz mu var?

10%
Drag View Close play