0 YÜKLENİYOR...

Dr. Erhan ERGiN Dr. Erhan ERGiN

Kabızlık Tedavisi Manisa

Anasayfa | Blog | Kabızlık Tedavisi Manisa

Dışkı, kesinlikle çoğumuzun hakkında samimi konuşmalar yapmak istemediği bir konu, özellikle de kendimize gelince. Manisa’da buluna kliniğimizde birçok vakada gördük ki kabızlık, birçok kanser tedavisinin en yaygın yan etkilerinden biridir ve kelimenin tam anlamıyla gerçek bir ağrı olabilir.

Manisa şehri bir yana, birçok araştırma bu çeşitli kanser tedavileri boyunca ve sonrasında kabızlığın devam etiğini göstermektedir. Sağlıklı bağırsakları desteklemenize yardımcı olacak birkaç seçenek vardır.

Aktif tedavi sırasında kabızlığın önüne geçmek anahtardır. Tedaviden sonra sürekli kabızlık sorunu yaşadığınızı fark ederseniz, bağırsaklarınızı tedavinizden bir veya iki gün önce hazırlamaya çalışmak sizi uzun vadede çok fazla ıstıraptan kurtarabilir.

Yiyecekler: Düzenli olmanız için yemeniz gereken bir numaralı yiyecek lif. Lif bakımından zengin gıdaların sağlıklı sindirime katkıda bulunduğu uzun zamandır bilinmektedir. Vücudunuz lifi emmediğinden, yiyecekleri bağırsaklarınızdan iterek yardımcı olur. Baklagiller (fasulye ve bezelye gibi), brokoli, kepekli tahıllar ve kuruyemişler lif oranı yüksek birçok gıdadan sadece birkaçıdır. 19-50 yaş arası kadınlar için günde 25 gram ve 50 yaş üstü kadınlar için 21 gram önermektedir.

Kaçınılması gereken yiyecekler? Süt, kırmızı et, peynir ve kızarmış yiyecekler yüksek oranda yağ içerir. Yüksek yağlı yiyecekler lif bakımından düşük olma eğilimindedir ve sindiriminizi yavaşlatabilir.

Su: Su içmek sadece susuz kalmanızı sağlamakla kalmaz, aynı zamanda özellikle çok lif yiyorsanız dışkınızı gevşetmeye ve yumuşatmaya da yardımcı olur. Sade sudan sıkıldıysanız, değiştirmek için bir parça limon eklemeyi deneyin veya bu demlenmiş bitki çayların tariflerinden birini deneyin. Sıcak içecekler ılık meyve suları veya ılık limonlu su gibi bağırsak hareketlerini uyarmaya yardımcı olabilir.

Müshil: Haplardan sıvılara ve lavmanlara kadar değişen çeşitli müshil maddeler vardır.

Kabız tedavilerinizden önce, tedavi sırasında veya sonrasında almanız için sağlık ekibiniz tarafından hap şeklinde müshil verilmiş olabilir. Hap şeklinde müshil almıyorsanız, bundan fayda sağlayıp sağlayamayacağınız konusunda sağlık ekibinizle konuşun.

Kabızlıktan kaynaklanan şiddetli rahatsızlık ve ağrı yaşıyorsanız, lavmanlar daha hızlı rahatlama sağlayabilir; Bununla birlikte, kemoterapi alırken genellikle önerilmediğinden veya ölçülü olarak kullanılması gerektiğinden aktif tedavi görüyorsanız, almadan önce bir sağlık uzmanına danışmanız önemlidir.

Magnezyum hidroksit: Magnezyum Sütü olarak da bilinen magnezyum hidroksit, vücudunuzun diğer bölgelerinden bağırsaklara su çekerek kabızlığın giderilmesine yardımcı olur. Sadece ara sıra kabızlık için kullanılması gereken, reçetesiz satılan bir müshil üzerinde hızlı etkili. Denemeden önce doktorunuzla konuşun.

Dışkı Yumuşatıcı: Dışkı yumuşatıcı, dışkıyı nemlendirerek yumuşatan ve geçişini kolaylaştıran hafif bir müshildir. Etki etmesi zaman alır, bu nedenle hafif fakat kronik kabızlığınız varsa kullanılmalıdır. Almanız için doğru müshil olduğundan emin olmak için önce doktorunuzla konuşun.

 

 

 

 

Sınırlı Sorumluluk Beyanı

Web sitemizin içeriği, ziyaretçiyi bilgilendirmeye yönelik hazırlanmıştır. Sitede yer alan bilgiler, hiçbir zaman bir hekim tedavisinin ya da konsültasyonunun yerini alamaz. Bu kaynaktan yola çıkarak, ilaç tedavisine başlanması ya da mevcut tedavinin değiştirilmesi kesinlikte tavsiye edilmez. Web sitemizin içeriği, asla kişisel teşhis ya da tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilmemelidir. Sitede kanun içeriğine aykırı ilan ve reklam yapma kastı bulunmamaktadır.

Doktora Danışın

Lütfen sorunuzu gönderin, en kısa sürede size geri döneceğiz.

Herhangi bir sorunuz mu var?

10%
Drag View Close play