0 YÜKLENİYOR...

Dr. Erhan ERGiN Dr. Erhan ERGiN

Gastroenterologlardan: Kolonoskopi Mitleri

Anasayfa | Blog | Gastroenterologlardan: Kolonoskopi Mitleri

 

Kolorektal kanser, kansere bağlı ölümlerin en yaygın nedenlerinden biridir. Ayrıca erken teşhis ile tedavi edilebilirliği yüksektir. Erken teşhis ve tedavi için en iyi araç, gastroenteroloji doktoru tarafından 45 yaş üstü veya ailesinde kolon kanseri öyküsü olan 40 yaş üstü hastalarda yapılması gereken operasyon kolonoskopidir. Kolonoskopi sırasında gastroenteroloji doktoru, polipleri ve potansiyel olarak kanserli dokuyu tanımlamak için kalın bağırsağa bir kamera yerleştirir. Manisa ‘daki kliniğimizde bu işlem sırasında gerekirse polipler çıkarılabilir ve şüpheli dokulardan biyopsi alınabilir.

  • Sadece Semptomları Olanların Kolonoskopiye İhtiyacı Vardır

Kolorektal kanser erken teşhis edildiğinde 5 yıllık sağkalım oranı %90'dır; ne yazık ki hastaların sadece %40'ı bu aşamada teşhis edilebilmektedir. Amaç, kanseri semptomlara neden olmadan önce tespit etmektir. Ayrıca birçok kolorektal kanser hastasının hiçbir semptomu yoktur.

  • Sadece Ailesinde Kolorektal Kanser Geçmişi Olan Kişilerin Kolonoskopiye İhtiyacı Vardır

Aile öyküsü ne olursa olsun herkes kanser olabilir. 50 yaş üstü tüm bireyler rutin kolonoskopi yaptırmalıdır; Ailesinde kolorektal kanser öyküsü olan hastalar daha erken taranmalıdır.

  • Kolonoskopilerin Yüksek Komplikasyon Riski Vardır

Kolonoskopilerle ilişkili çok az komplikasyon vardır ve bunlar nadiren ortaya çıkar. 1000 hastadan yaklaşık 1'inde komplikasyonlar görülür. Aslında, kolonoskopiden sonra komplikasyon yaşamaktan ziyade kolon kanserine yakalanma olasılığınız daha yüksektir.

  • Kolonoskopiler Utanç Vericidir

Doktorlar her yıl yüzlerce kolonoskopi yapar ve kolonu vücudun başka bir organı olarak görür. Bununla birlikte, kolonoskopilerin hastaları rahatsız edebilecek invaziv bir tarama şekli olduğunun da farkındalar. Hekimin görevinin bir kısmı, prosedürü mümkün olduğunca rahat, saygılı ve mütevazı tutmaktır.

  • Kolonoskopi Hazırlığı Rahatsız Olur

Doktorunuzun kolonunuzu görebilmesi için işlemden önce tamamen temizlenmesi gerekir, yani en az 1 gün sıvı diyet ve ayrıca reçeteli bir müshil. Ancak bu süre zarfında tuvaleti kullanmak rahatsız edici olmamalıdır.

  • Kolonoskopi Ağrılıdır

Hastalar genellikle işlem sırasında sakinleştirici ve gerekirse ağrı kesici ilaç alırlar. Hastaların çoğu daha sonra işlemi hatırlamaz bile.

  • Polipler Eşit Kanser

Polipler iyi huyludur, ancak tedavi edilmezse kanser olma potansiyeline sahiptir. Kolonoskopi sırasında başka bir tedaviye gerek kalmadan çıkarılabilirler.

Sindirim Hastalıkları Merkezi'nin uzman kadrosu, kolorektal kanser taraması, tespiti ve tedavisi konusunda oldukça deneyimlidir. Kolonoskopinizi bugün kuzeybatı Florida'da planlayın.

Kolonoskopi teşhis için yapılabildiği gibi tedavi amaçlı da gerçekleştirilebilmektedir. Manisa’daki kliniğimizde, kolon yani kalın bağırsak ve rektumun incelendiği en iyi işlem kolonoskopi işlemi gastroenteroloji doktoru tarafından yapılabilmektedir. Kolonoskopi konusunda en iyi deneyime sahip gastroenteroloji doktorunun işlemi gerçekleştirmesi olası komplikasyonların önüne geçebilmektedir. Aynı zamanda Manisa’daki kliniğimiz gibi kolon delinmesi gibi olası risklere karşı acil müdahale yapılabilecek merkezlerin seçilmesi gerekir.

 

 

 

Sınırlı Sorumluluk Beyanı

Web sitemizin içeriği, ziyaretçiyi bilgilendirmeye yönelik hazırlanmıştır. Sitede yer alan bilgiler, hiçbir zaman bir hekim tedavisinin ya da konsültasyonunun yerini alamaz. Bu kaynaktan yola çıkarak, ilaç tedavisine başlanması ya da mevcut tedavinin değiştirilmesi kesinlikte tavsiye edilmez. Web sitemizin içeriği, asla kişisel teşhis ya da tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilmemelidir. Sitede kanun içeriğine aykırı ilan ve reklam yapma kastı bulunmamaktadır.

Doktora Danışın

Lütfen sorunuzu gönderin, en kısa sürede size geri döneceğiz.

Herhangi bir sorunuz mu var?

10%
Drag View Close play