0 YÜKLENİYOR...

Dr. Erhan ERGiN Dr. Erhan ERGiN

Gastroenteroloji Uzmanının Crohn Hastalığına Bakışı

Anasayfa | Blog | Gastroenteroloji Uzmanının Crohn Hastalığına Bakışı

 

Küresel bir iş birliği çağında yaşıyor olsak da Türkiye' deki gastroenteroloji uzmanının uygulamasının Manisa veya İzmir gibi şehirlerdeki meslektaşlarımızla çeliştiği bazı durumlar vardır. Örneğin, Türkiye'deki çoğu gastroenterolog uzmanı için poliklinikte ultrason yapmak ve yorumlamak konfor alanının dışında olabilir.

Temelde ağız, yutak, yemek borusu, mide, ince bağırsak, kalın bağırsak ve anüsten oluşan sindirim sistemi içerisinde herhangi bir bölgede yerleşim gösterebilen Chron hastalığı, genel olarak ince bağırsak ve ince bağırsağın kalın bağırsak ile birleşim bölgelerinin çevresinde görülen iltihabi bir hastalıktır. İnce bağırsak emarı, Crohn hastalığının teşhisi ve değerlendirilmesi için hassas ve spesifik olmasına rağmen, Manisa'daki büyük gastroenteroloji merkezlerinin dışında düzensiz bir şekilde sağlanmasıyla birlikte sağlanması pahalı görülebilecek bir hizmettir. Önemli olan, birçok hastanın büyük hacimli oral hazırlığı tolere etmeyi zor ve günlük yaşamda rahatsız edici bulması gerçeğidir. Çoğu kişi bu hastalık izleme yöntemini normal olarak kabul etse de bir hastanın hazırlığın tipik bir hastalık alevlenmesinden daha kötü olduğunu söyleyen hastalar da mevcuttur.

Gastroenteroloji uzmanı, bağırsak ultrasonunun enflamasyon ve striktürleri saptamak için 4 boyutlu ultrason gibi karşılaştırılabilir bir duyarlılığa sahip olduğuna ve bu nedenle tedaviye yanıtı ve cerrahi sonrası nüksetmesini değerlendirmek için güvenilir, invazif olmayan bir araçtır. Önemli bir fayda da gastroenteroloji uzmanın ayakta tedaviyi Manisa’daki kliniğimizde hastalık aktivitesinin gerçek zamanlı değerlendirmesini yapabilme yeteneği olacaktır.

Eğitimli bir gastroenteroloji uzmanı tarafından yapılan incelemeler Crohn hastalığı ile ilgili şüpheli ve sorunlu alanların hedefli olarak gözden geçirilmesini sağlar ve yönetimde sonraki adımların hemen tartışılmasını sağlar. Tekniğinde uzman olmasına rağmen bir radyoloğun hastalık sürecine aşina olmasını ve yanıtlamaya çalıştığımız hedeflenen soruları ele alabilmesini bekleyebilir miyiz? Yakın zamanda yayınlanan Uluslararası Bağırsak Ultrason Segmental Aktivite Skorunun, bağırsak duvarı kalınlığı, hiperemi ve mezenterik yağ iltihabı gibi parametreleri kullanarak hastalık aktivitesini bildirirken tutarlı ve tekrarlanabilir sonuçlar sağladığı gösterilmiştir.

Bir diğer husus elbette bağırsak ultrasonunun, dolu bir gastroenteroloji müfredatına ayak uydurmak için uzun bir listede başka bir beceri haline gelip gelmediğidir. Gastroenteroloji uzmanı olma yolunda temel yetkinlikleri elde etmek için mücadele ettiğine dair kanıtlarla eğitiminin ve sonrasında yaptığı çalışmalar bir beceri haline gelmesi veya edinilmesi için çabasında görülebilir. Hizmet sunumunun ayrıntılarını ortaya çıkarmadaki zorluklar ne olursa olsun, hasta deneyimini iyileştirme, hastane ziyaretlerini azaltma ve gerektiğinde tedavide zamanında artış sağlama kapasitesine sahip olmalıdır.

 

 

 

Sınırlı Sorumluluk Beyanı

Web sitemizin içeriği, ziyaretçiyi bilgilendirmeye yönelik hazırlanmıştır. Sitede yer alan bilgiler, hiçbir zaman bir hekim tedavisinin ya da konsültasyonunun yerini alamaz. Bu kaynaktan yola çıkarak, ilaç tedavisine başlanması ya da mevcut tedavinin değiştirilmesi kesinlikte tavsiye edilmez. Web sitemizin içeriği, asla kişisel teşhis ya da tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilmemelidir. Sitede kanun içeriğine aykırı ilan ve reklam yapma kastı bulunmamaktadır.

Doktora Danışın

Lütfen sorunuzu gönderin, en kısa sürede size geri döneceğiz.

Herhangi bir sorunuz mu var?

10%
Drag View Close play