0 YÜKLENİYOR...

Dr. Erhan ERGiN Dr. Erhan ERGiN

Gastroenterolojide Divertikülit

Anasayfa | Blog | Gastroenterolojide Divertikülit

 
Divertikülit, başta kalın bağırsaklar olmak üzere sindirim sistemini etkileyen bir hastalıktır. Divertikül, sindirim kanalında oluşan ve çıkıntı yapan küçük keseler, bazen iltihaplanır ve Divertikülite neden olur. Bazı aşırı vakalar ameliyat gerektirse de çoğu vaka ilaçla ve değiştirilmiş bir diyetle tedavi edilebilir.
Manisa da spastik kolon, ülseratif kolit, crohn hastalığı, divertiküller, polipler ve poliplerin çıkarılması, kolondan olan kanamalara müdahale ve kolon kanserlerin teşhisinde gastroenteroloji doktorlarınca (ameliyat olması gerekenler dışında) başarılı şekilde tedavi edilmektedir.
Divertiküliti önlemeye yardımcı olmak için hangi yiyecekler yemeliyim?
Lif oranı yüksek yiyecekler yemek, kabızlığı en aza indirerek GI kanalınızdaki yükü azaltmaya yardımcı olabilir. Divertikülün ana nedeni kabızlık olduğundan, oluşumlarını en aza indirmek divertiküliti önleme şansınızı en üst düzeye çıkarmada uzun bir yol kat eder. Aşağıdaki gibi yeme yiyecekleri satın alarak divertiküliti önleme şansınızı artırabilirsiniz:
Meyveler
Sebzeler
Tam Tahıllar
Baklagiller
Yoğurt
Divertikülit olursam hangi yiyecekleri yemeliyim?
Gastroenteroloji doktorunuz size divertikülit teşhisi koyarsa, antibiyotikler ve değiştirilmiş bir diyet muhtemelen tedavinin bir parçası olacaktır.Manisa’ da divertikül iltihabını azaltmak için, düşük lifli bir diyet, iltihabın yerleşmesine izin vermek için GI kanalınızdaki aktiviteyi azaltmaya yardımcı olabilir.Gastroenteroloji doktorunuz bu diyeti, aşağıdakiler gibi bir veya iki gün sıvı ile başlar:
Su
Berrak, posasız meyve suyu
Temiz et suyu
Jöle
Sıvı diyete birkaç gün sonra, aşağıdakiler gibi bazı yumuşak yiyecekleri ekleyebileceksiniz:
Süt
Yoğurt
Düşük Lifli Tahıl
Yumurtalar
Balık
Kümes hayvanları
Meyve ve Sebzeler (kabuksuz veya çekirdeksiz)
Gastroenteroloji doktorunuz enflamasyon azaldığında, gelecekteki alevlenmeleri önlemeye yardımcı olmak için yüksek lifli diyetinize dönebilirsiniz.
Divertikülit Varsa Hangi Gıdalardan Kaçınmalıyım?
Divertikülit semptomlarını tahriş edebilecek ve alevlenme olasılığını artırabilecek birkaç yiyecek vardır. Fındık, mısır ve patlamış mısır gibi yiyeceklerin divertikülde kalabileceğinden kaçınılması gerektiğine inanılıyordu. Artık çoğu doktor bunun doğru olmadığına ve bu yiyeceklerin yenmesinin güvenli olduğuna inanıyor. Yine de kaçınmanız gereken yiyecekler şunlardır:
Kırmızı etler
Şeker Yüksek Gıdalar
Kızarmış yiyecekler
İşlenmiş etler
Tam Yağlı Süt Ürünleri
Divertikülit geliştirdikten sonra, tamamen iyileşmenin tek yolu ameliyattır, ancak genellikle sadece aşırı durumlarda yapılır. Değiştirilmiş bir diyet uygulayarak ve genel sağlık ve zindelik yaşam tarzınızı iyileştirerek, divertikülit ile yaşamak rahatça başarılabilir. Manisa’ da bulunan klinizğimizde  gastroenteroloji doktoru Erhan Ergin divertikülit teşhisiniz ve devam eden tedaviniz konusunda yardımcı olabilir. Randevu almak için bizimle iletişime geçin. 
 

Sınırlı Sorumluluk Beyanı

Web sitemizin içeriği, ziyaretçiyi bilgilendirmeye yönelik hazırlanmıştır. Sitede yer alan bilgiler, hiçbir zaman bir hekim tedavisinin ya da konsültasyonunun yerini alamaz. Bu kaynaktan yola çıkarak, ilaç tedavisine başlanması ya da mevcut tedavinin değiştirilmesi kesinlikte tavsiye edilmez. Web sitemizin içeriği, asla kişisel teşhis ya da tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilmemelidir. Sitede kanun içeriğine aykırı ilan ve reklam yapma kastı bulunmamaktadır.

Doktora Danışın

Lütfen sorunuzu gönderin, en kısa sürede size geri döneceğiz.

Herhangi bir sorunuz mu var?

10%
Drag View Close play